Różaniec-bransoletka jako nowa forma różańca na rękę

Odmiany biżuterii sakralnej cieszą się zróżnicowanym stopniem popularności. Przykładowo, wisiorki i medaliki z symboliką religijną spotykamy na porządku dziennym - są one częstym wyborem na podarunek z wielu okazji, jak przyjęcie jednego z sakramentów. A jak sprawa wygląda z różańcami? Ich tradycyjna forma również jest bardzo popularnym prezentem dla katolika. Jednak naszym zdaniem dewocjonalia o bardziej ozdobnym charakterze (jak na przykład bransoletki) również zasługują na podobną uwagę.

Obrączka z wypustkami do odmawiania dziesiątki

W swojej tradycyjnej formie różaniec podzielony jest na pięć części, czasami określanych pięcioma “dziesiątkami”. Oznaczają one pięć serii odmawianych po sobie modlitw. Koraliki lub paciorki nawleczone są tu na łańcuszek lub rzemyk, często urozmaicane są też krzyżykiem lub medalikiem.

Inną, miniaturową formą różańca jest pierścień na palec, który często noszony jest przez kapłanów i zakonników, ale nie tylko – sprawdza się też jako ozdoba dla “przeciętnego” katolika. Dla tych dewocjonaliów charakterystyczne są wypustki umieszczone na zewnętrznej stronie pierścienia. Jest ich dziesięć - obrączki tego typu dobrze sprawdzają się więc jako pomoc przy odmawianiu zarówno pojedynczej dziesiątki, ale i całej modlitwy. Występują w wariantach skromnych i stonowanych, jak i bardziej dekoracyjnych, na przykład pozłacanych.

Bransoletka-różaniec na przegub ręki - nowa forma dewocjonaliów

Ostatnim, wartym uwagi rodzajem biżuterii sakralnej jest bransoletka-różaniec. Jest mniejsza od tradycyjnego sznura koralików, a większa od obrączki na palec. Jej funkcja jest dwojaka: bransoletka sprawdza się w roli dodatku do ubioru, jednak służy przede wszystkim przypominaniu nam o codziennej modlitwie. Na pierwszy rzut oka może wyglądać jak zwykła biżuteria - zwykle ma postać nawiniętych na rzemyk, dekoracyjnych koralików. Jeśli jednak przyjrzymy się jej bliżej, dostrzeżemy jej religijny charakter. Z pewnością warto rozważyć zakup takiej biżuterii sakralnej w ramach prezentu dla katolika – sprawdzi się na przykład z okazji przyjęcia Komunii Świętej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl