Bransoletki z krzyżykiem - znaczenie zawieszek

Noszenie biżuterii sakralnej to forma wyrażania siebie i swojego przywiązania do wyznawanych w życiu wartości. W codziennym przypominaniu nam o zasadach, jakimi chcemy się kierować, jak i o wzorcach, na których chcemy się opierać, pomagają bransoletki z zawieszką. Jakie kształty mogą one przybierać i jakie jest ich znaczenie?

Bransoletka z krzyżem TAU

Charakterystyczny kształt, który przypomina „T”, a który znajdziesz na naszych bransoletkach, pochodzi z alfabetu hebrajskiego. TAU jest tam bowiem ostatnią, dwudziestą drugą literą. Znak ten pojawia się w Starym Testamencie, a dokładniej w Księdze Ezechiela. Znajdziemy tam następująco brzmiące wersety:

„Pan rzekł do niego: «Przejdź przez środek miasta, przez środek Jerozolimy i nakreśl ten znak TAW na czołach mężów, którzy wzdychają i biadają nad wszystkimi obrzydliwościami w niej popełnianymi». Do innych zaś rzekł, tak iż słyszałem: «Idźcie za nim po mieście i zabijajcie! Niech oczy wasze nie znają współczucia ni litości! Starca, młodzieńca, pannę, niemowlę i kobietę wybijajcie do szczętu! Nie dotykajcie jednak żadnego męża, na którym będzie ów znak. Zacznijcie od mojej świątyni!» I tak zaczęli od owych starców, którzy stali przed świątynią.” (Ez 9, 4-6).

Oznaczenie znakiem TAU równa się więc zbawieniu i Bożej ochronie. W szczególności upodobali go sobie bracia z Zakonu Franciszkanów.

Bransoletka z krzyżem jerozolimskim

Ten symbol rozpoznamy na przykład na fladze Gruzji, na której mamy do czynienia z jego wariacją. Składa się z tzw. krzyża laskowanego (czterech, symetrycznie ułożonych liter Tau), wokół którego umieszczone są cztery mniejsze krzyże greckie. Symbolicznych znaczeń tego znaku jest bardzo wiele. Wspomniane pięć elementów odczytujemy na przykład jako synonimy pięciu ran Chrystusa – czterech małych i jednej większej, zadanej Zbawicielowi włócznią przez rzymskiego żołnierza.

Inna interpretacja tego symbolu mówi zaś o Chrystusie, czterech ewangeliach i czterech kierunkach świata, w jakich rozprzestrzeniano jego naukę. Cztery strony świata mogą mieć też związek z czterem królestwami, które wzięły udział w I krucjacie: Francją, Niemcami, Anglią i Królestwem Obojga Sycylii. Główny krzyż w tej interpretacji oznacza zaś Ziemię Świętą.

Biżuteria przepełniona znaczeniami

Na tym jednak symbolika naszych bransoletek się nie kończy. Każde z naszych akcesoriów jest bowiem wykonane z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, które w wielu kręgach również są łączone z rozmaitymi właściwościami i ich symboliczną interpretacją. Ty też możesz sprawić sobie (lub komuś bliskiemu) taką biżuterię. Wybierz dodatek, jakim jest bransoletka z krzyżykiem i postaw na akcesoria do ubioru, które są czymś więcej niż tylko zwykłą ozdobą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl